



| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Length | 9.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 7 |
| Current Rating | 500 mA |
| Ambient Temperature Range High | 105 °C |
| Max Collector Current | 500 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 50 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 50 V |
| Number of Drivers | 7 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.1 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Max Cutoff Collector Current | 50 µA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 11408
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18202
Ext.Price$0.18202
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18202 | $0.18202 |
| 10 | $0.16174 | $1.61740 |
| 50 | $0.14371 | $7.18550 |
| 100 | $0.12450 | $12.45000 |
| 500 | $0.10786 | $53.93000 |
| 1000 | $0.10306 | $103.06000 |
| 3000 | $0.09847 | $295.41000 |
| 5000 | $0.09408 | $470.40000 |
